Czynniki odpowiedzialne za modulację mikrobiomu jelitowego i ich wpływ na przebieg zapalenia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit – wybrane aspekty
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_479Abstrakt
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji. Patofizjologia NChZJ nadal nie została w pełni poznana, wśród przyczyn wymienia się czynniki mikrobiologiczne, immunologiczne, genetyczne i środowiskowe. W ostatnich latach podkreśla się znaczącą rolę mikrobiomu jelitowego w rozwoju tych chorób. W niniejszej publikacji omówiony został wpływ wybranych czynników: peptydów przeciwdrobnoustrojowych, witaminy D oraz żelaza na skład mikrobioty jelitowej i ich rola w odpowiedzi immunologicznej i patogenezie NChZJ.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Natalia Fabisiak, Jakub Fichna
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.