Wirus Epsteina-Barr w wybranych chorobach nowotworowych
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2020_364Abstrakt
Infekcje wirusowe przyczyniają się do wielu nowotworów na całym świecie i stanowią istotny odsetek śmiertelności. Do onkogennych wirusów zaliczany jest wirus Epsteina-Barr, który jest główną przyczyną mononukleozy zakaźnej i wykazuje tropizm względem limfocytów B. Dzięki obecności genów odpowiedzialnych za latencję może przyczyniać się do wielu stanów patologicznych. Przykładami tego są nowotwory złośliwe o wysokiej śmiertelności zlokalizowane w żołądku, a także głowie oraz szyi. Ponadto wirus ten jest poważnym zagrożeniem dla osób z obniżoną odpornością, co stanowi w obecnych czasach istotny problem ze względu na rosnącą liczbę chorych poddanych terapii immunosupresyjnej.
Na szczególną uwagę w tym przypadku zasługują zaburzenia limfoproliferacyjnie po przeszczepie będące złośliwym nowotworem powiązanym z infekcją EBV. W niniejszym przeglądzie skupiono się na roli wirusa Epsteina-Barr w wybranych nowotworach.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Postępy Biochemii
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.