Czy lek na jaskrę zrewolucjonizuje leczenie łysienia androgenowego? O repozycjonowaniu leku, którego efekt uboczny stał się pożądanym skutkiem terapii.
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_577Abstrakt
Prostaglandyny są hormonami występującymi niemal we wszystkich ssaczych tkankach. Jako cząsteczki sygnałowe odgrywają one kluczową rolę w regulacji wielu procesów fizjologicznych, m. in. cyklu wzrostu włosa. W artykule opisano historię odkrycia prostaglandyn, w tym prace profesora Ryszarda Gryglewskiego - odkrywcy prostacykliny. Szczególną uwagę zwrócono na syntetyczny analog prostaglandyny F2α- latanoprost. Jest to lek wskazany w leczeniu jaskry, którego działaniem ubocznym jest nadmierny wzrost rzęs. Jako prolek, latanoprost ulega przekształceniu do aktywnego metabolitu - kwasu latanoprostowego. Dzięki ostatnim badaniom wiadomo, że kwas latanoprostowy ma szanse stać się skuteczną alternatywą dla minoksydylu i finasterydu – jedynych leków zarejestrowanych obecnie do leczenia łysienia androgenowego. Wprowadzenie na rynek leków przeciwko łysieniu zawierających pochodne prostaglandyn, w tym kwas latanoprostowy będzie procesem znacznie szybszym w porównaniu do tradycyjnej ścieżki rozwoju produktu opartego o nowy związek chemiczny.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Kalina Spławska, Łukasz Zybaczyński, Maciej Wierzbicki, Katarzyna Koziak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.