Mutacje i ich konsekwencje w rozwoju raka trzustki
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_576Abstrakt
Rak trzustki jest często występującym nowotworem o bardzo złych rokowaniach i agresywnym przebiegu. Podstawową przyczyn wysoce niekorzystnych rokowań pacjentów z rakiem trzustki jest jego długotrwale bezobjawowy rozwój, co powoduje postawienie
diagnozy na etapie znacznego zaawansowania procesu nowotworowego. Pomimo szeroko zakrojonych badań nad uskutecznieniem diagnostyki i leczenia tego nowotworu, przeżywalność pacjentów wzrasta powoli i nieznacznie. Komórki nowotworowe trzustki wykazują obecność wielu mutacji, z których te najczęściej stwierdzane dotyczą genów KRAS, TP53, CDKN2A, SMAD4 oraz BRCA1 i BRCA2. Każda z tych mutacji wiąże się z określonymi konsekwencjami na poziomie molekularnym i przekłada się na funkcjonowanie komórki, w tym na niekontrolowane podziały komórkowe. Występowanie określonych mutacji wpływa na planowanie postępowania terapeutycznego oraz rokowania pacjentów. Wiele mutacji wiąże się z dziedzicznymi predyspozycjami do zachorowania na nowotwory złośliwe, w tym także na raka trzustki.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Przemysław Panek, Jarosław Rachuna, Łukasz Madej, Ryszard Tomasiuk, Aleksandra Jezela-Stanek
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.