Białka ARGONAUT w biologii komórki i rozwoju roślin
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_450Abstrakt
Białka ARGONAUT (AGO) są integralnymi elementami regulatorowych szlaków znajdujących się pod kontrolą małych RNA (ang. small RNA, sRNA), o fundamentalnym znaczeniu dla właściwego funkcjonowania komórek eukariotycznych. AGO, jako wysoce wyspecjalizowane platformy wiążące specyficzne sRNA, koordynują wyciszanie genów poprzez interakcję z innymi czynnikami białkowymi (tworząc tzw. kompleks RISC, ang. RNA-
-induced silencing complex), przyczyniając się do endonukleolitycznego cięcia docelowego mRNA i/lub wpływając na proces translacji. Coraz więcej dowodów potwierdza również udział białek AGO w kilku innych procesach komórkowych, takich jak np.: regulacja transkrypcji, sekwestracja, zależna od RNA metylacja DNA, naprawa uszkodzeń DNA, synteza siRNA niezależna od białek DCL (ang. DICER-like), czy też kotranskrypcyjna regulacja ekspresji genów MIRNA i splicingu intronów. Poszczególne gatunki roślin charakteryzują się obecnością różnej liczby białek AGO, w wielu przypadkach o nieznanej jeszcze regulatorowej i/lub biologicznej funkcji. Niniejszy artykuł przeglądowy obejmuje aktualną wiedzę na temat funkcji roślinnych AGO w biologii komórki i rozwoju roślin.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Anna Sokołowska, Maciej Rugała, Krystyna Oracz
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.