Badania nad molekularnymi mechanizmami oddziaływań pasożyt-gospodarz w celu opracowania nowych strategii terapeutycznych i szczepionek
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2016_40Abstrakt
Pomimo ogromnej skali występowania chorób powodowanych przez nicienie pasożytnicze i inne patogeny wywołujące choroby zakaźne, konieczność poznania molekularnych podstaw wielu tych jednostek chorobowych była przez długi czas niesłusznie lekceważona. Z tego względu kluczowe jest przyspieszenie opracowywania nowych terapii i, w rezultacie, skutecznej kontroli wymienionych chorób. Dzięki obszernym danym uzyskiwanym podczas badań proteomicznych i genomowych możliwe jest identyfikowanie nowych białek biorących udział w oddziaływaniach patogen-gospodarz i na ich postawie badanie molekularnych podstaw tych oddziaływań. Połączenie metod z zakresu biologii systemowej i strukturalnej umożliwia z kolei zastosowanie tej wiedzy do opracowywania skutecznych leków i/lub szczepionek. W tym krótkim artykule przeglądowym opisano dwa różne białka obecne w ścianie ciała przywry krwi: aneksyny i indukowaną przez stres fosfoproteinę 1, które są obecnie uznawane za obiecujące cele terapeutyczne.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.