Zaćma posteroidowa â polekowe uszkodzenie narządu wzroku, na które warto zwrócić uwagę w terapii nieswoistych chorób zapalnych jelit
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2019_277Abstrakt
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NZJ) to grupa chorób, które dotyczą co raz większej liczby pacjentów i które coraz częściej rozpoznawane są w młodym wieku. Z powodu nieznanej etiologii NZJ, ich leczenie obejmuje głównie nieukierunkowaną supresję stanu zapalnego i jest oparte m. in. na lekach sterydowych. Glikokortykosteroidy (GKS) działają przeciwzapalnie poprzez wpływ na przebieg reakcji odpornościowych, mają jednak szereg działań niepożądanych, które ujawniają się podczas długotrwałej terapii. Działania te dotyÂczą m. in. narządu wzroku, objawiając się pogorszeniem widzenia, a nieleczone mogą proÂwadzić do ślepoty. Do powikłań leczenia GKS należy zaćma posteroidowa. Wobec braku opcji farmakologicznych wykazujących działanie protekcyjne, zaćma posteroidowa stanowi problem, z którym muszą radzić sobie nie tylko pacjenci, ale przede wszystkim klinicyści.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.