Znaczenie i perspektywy stosowania leków przeciwdepresyjnych w adjuwantowej terapii glejaka
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_602Abstrakt
Glejak (GBM) to złośliwy i najbardziej agresywny nowotwór mózgu. Dotychczasowe standardy leczenia jak i postęp, który dokonał się na przestrzeni kilkunastu lat w metodach obrazowania i technikach operacyjnych glejaka, nie wpłynął jednak na wydłużenie życia pacjentów (mediana wynosi około 15 m-cy). Sytuacji tej nie zmieniło również poznanie unikalnych zmian na poziomie molekularnym guza ani perspektywa terapii genowej z którą wiązano ogromne nadzieje. Niepowodzenia te zrodziły pilną potrzebę poszukiwania nowych strategii terapeutycznych.
Ponieważ w ostatnich latach obserwuje się zainteresowanie poszukiwaniem nowych zastosowań leków poza ich wskazaniem głównym (tzw. drug repositioning), uzupełnienie podstawowej terapii glejaka o leki przeciwdepresyjne, może być przykładem takiej strategii. Leki te, poza działaniem przeciwdepresyjnym, wykorzystywane są między innymi w terapii bólu neuropatycznego, lęku, zaburzeń rytmu dobowego i łaknienia. Wyniki badań eksperymentalnych wskazują również na ich potencjalne właściwości przeciwnowotworowe.
Pobrania

Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Agata Grabowska , Anna Bielecka-Wajdman

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.