Post-translacyjne i post-transkrypcyjne mechanizmy regulacji aktywności hydroksylazy tyrozynowej w ośrodkowym układzie nerwowym-wpływ wysiłku fizycznego
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_388Abstrakt
Liczne badania wskazują, że dopamina (DA) jest ważnym regulatorem funkcji motorycznych, psychologicznych i kognitywnych. Utrzymanie odpowiedniego stężenia DA jest warunkiem prawidłowego działania tych funkcji. W kontroli syntezy DA bierze udział hydroksylaza tyrozynowa (TH). Celem pracy niniejszej pracy jest omówienie regulacji aktywność TH przy współudziale trzech głównych mechanizmów: 1) post-translacyjnego, z chwili na chwilę, poprzez fosforylację różnych miejsc w cząsteczce enzymu oraz 2) post-transkrypcyjnego, przy współudziale czynników transkrypcyjnych i specyficznych miRNAs, oraz 3) mechanizm regulacji zwrotnej z udziałem DA. Istotnymi czynnikami uczestniczącymi pośrednio lub bezpośrednio w tych regulacjach aktywności TH i stężenia DA są BDNF, testosteron, alfa-synukleina oraz kinazy białkowe.
Drastyczne obniżenie poziomu DA w układzie pozapiramidowym powoduje upośledzenie czynności motorycznych, psychologicznych i kognitywnych. Zwiększona aktywność fizyczna, w szczególności długotrwałe powtarzany wysiłek fizyczny zwiększając poziom testosteronu i BDNF we krwi, może aktywować zależne od nich szlaki sygnałowe zwiększając aktywność hydroksylazy tyrozynowej, a tym samym podnosić poziom dopaminy w układzie pozapiramidowym.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Postępy Biochemii
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.