Ocena zmian zachodzących wraz z wiekiem w jelitowym układzie nerwowym i ich wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego

Autor

  • Agata Szymaszkiewicz Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Kamil Szymaszkiewicz Zakład Farmakologii i Toksykologii, Międzywydziałowa Katedra Farmakologii Ogólnej i Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Jakub Fichna Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Marta Zielińska Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

DOI:

https://doi.org/10.18388/pb.2021_367

Abstrakt

Zaparcia występują częściej w grupie starszych pacjentów, ponieważ wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Zaparcia powstają wskutek m.in. zaburzeń motoryki jelit, upośledzenia funkcji ochronnej pełnionej przez barierę jelitową, co jest powiązane z uszkodzeniem bariery jelitowej i w konsekwencji zmianami we wchłanianiu i wydzielaniu wody oraz jonów. W organizmie osób starszych dochodzi także do zaburzeń działania jelitowego układu nerwowego, ponadto wraz z wiekiem w organizmie następuje zakłócenie procesu produkcji i wydzielania hormonów jelitowych, jak również komórki układu odpornościowego (w zwiększonej liczbie) infiltrują przewód pokarmowy, co wiąże się z nadmierną produkcją czynników prozapalnych.

W ramach niniejszego przeglądu literatury omówione zostaną zmiany zachodzące w obrębie jelitowego układu nerwowego pod wpływem starzenia się organizmu, ich znaczenie dla funkcjonowania organizmu oraz czynniki mające na to wpływ.

Pobrania plików

Dane dotyczące pobrań nie są jeszcze dostępne.

Pobrania

Opublikowane

2021-02-12

Numer

Dział

Artykuły