Ocena zmian zachodzących wraz z wiekiem w jelitowym układzie nerwowym i ich wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego

Autor

  • Agata Szymaszkiewicz Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Kamil Szymaszkiewicz Zakład Farmakologii i Toksykologii, Międzywydziałowa Katedra Farmakologii Ogólnej i Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Jakub Fichna Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Marta Zielińska Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

DOI:

https://doi.org/10.18388/pb.2021_367

Abstrakt

Zaparcia występują częściej w grupie starszych pacjentów, ponieważ wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Zaparcia powstają wskutek m.in. zaburzeń motoryki jelit, upośledzenia funkcji ochronnej pełnionej przez barierę jelitową, co jest powiązane z uszkodzeniem bariery jelitowej i w konsekwencji zmianami we wchłanianiu i wydzielaniu wody oraz jonów. W organizmie osób starszych dochodzi także do zaburzeń działania jelitowego układu nerwowego, ponadto wraz z wiekiem w organizmie następuje zakłócenie procesu produkcji i wydzielania hormonów jelitowych, jak również komórki układu odpornościowego (w zwiększonej liczbie) infiltrują przewód pokarmowy, co wiąże się z nadmierną produkcją czynników prozapalnych.

W ramach niniejszego przeglądu literatury omówione zostaną zmiany zachodzące w obrębie jelitowego układu nerwowego pod wpływem starzenia się organizmu, ich znaczenie dla funkcjonowania organizmu oraz czynniki mające na to wpływ.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

2021-02-12

Numer

Dział

Artykuły