Inhibitory enzymów o potencjalnym zastosowaniu medycznym
Abstrakt
Już od najdawniejszych czasów medycyna skupiała się na poszukiwaniu jak najbardziej dopasowanych i skutecznych metod leczenia. Obecnie bardzo dynamiczny rozwój diagnostyki medycznej oraz technik projektowania nowych leków pozwala na tworzenie terapii dla wielu chorób na poziomie molekularnym. Wśród leków, które co roku pojawiają się na rynku medycznym, na szczególną uwagę zasługują te, których działanie oparte jest na hamowaniu aktywności enzymów proteolitycznych. Inhibitory proteaz stanowią zróżnicowaną grupę cząsteczek biologicznie aktywnych, dla których udokumentowano także
działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze czy przeciwnowotworowe. Sukcesy stosowania inhibitorów enzymów proteolitycznych w leczeniu takich chorób jak zakażenie HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C czy grypy, z całą pewnością zachęcają naukowców do poszukiwania nowych inhibitorów, które mogłyby być stosowane w nowoczesnych terapiach. Niniejsza praca stanowi przegląd wybranych informacji dotyczących inhibitorów enzymów, zwłaszcza inhibitorów proteaz, które są zarejestrowanymi lekami wprowadzonymi na rynek medyczny oraz nowych związków chemicznych o obiecującym potencjale leczniczym.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.