Enzymatyczne i nieenzymatyczne funkcje sekrecyjnych fosfolipaz A2
Abstrakt
Fosfolipazy są enzymami biorącymi udział w procesie degradacji lipidów błon komórkowych. Fosfolipazy podzielono na cztery grupy- A1, A2, C oraz D, w zależności od rodzaju i położenia wiązania w obrębie cząsteczki fosfolipidu, na który działają. Fosfolipazy A2 (PLA2) katalizują reakcję hydrolizy glicerofosfolipidów w pozycji sn-2 uwalniając lizofosfolipid oraz kwas tłuszczowy. Enzymy te są odpowiedzialne za tworzenie wewnątrzkomórkowych cząsteczek sygnałowych, takich jak metabolity kwasu arachidonowego, biorą udział w procesie endo- i egzocytozy oraz reorganizacji cytoszkieletu, a także pełnią szereg
funkcji niezwiązanych z ich właściwościami enzymatycznymi. Intrygującym zagadnieniemm jest, niezależne od aktywności katalitycznej, oddziaływanie niektórych sekrecyjnych PLA2 obecnych w jadach węży z rozmaitymi białkami, np. czynnikiem krzepnięcia Xa lub kanałem chlorkowym CFTR. W niniejszej pracy omówiono klasyfikację fosfolipaz, mechanizm aktywności katalitycznej oraz niektóre przykłady oddziaływań sekrecyjnych PLA2 z białkami akceptorowymi.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.