Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_596Abstrakt
Podczas wrześniowego Festiwalu Nauki 2024 w Warszawie odbyły się trzy wyjątkowe wydarzenia zorganizowane we współpracy Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fundacji Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych. Spotkania te koncentrowały się na eksplorowaniu interakcji między naukami biologicznymi a sztukami wizualnymi. W ramach tej współpracy przygotowano wystawę pt. „Rozedrganie”, która została zaprezentowana w Ermitażu w Łazienkach Królewskich. Ponadto, w Instytucie Nenckiego PAN odbyły się wykłady oraz wystawa prac studentów ASP zatytułowana „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”. Dla uczniów szkół średnich zorganizowano unikatowe wydarzenie – „Bio-Mikroplener”, które miało miejsce na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W artykule, oprócz relacji i szczegółowego opisu tych wydarzeń, przedstawiono szerszy kontekst oddziaływań między sztuką a naukami przyrodniczymi. Omówiono korzyści płynące z kreatywnych działań interdyscyplinarnych, zarówno dla artystów, jak i naukowców, podkreślając potencjał wzajemnego inspirowania się tych dwóch dziedzin.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Adam Szewczyk, Hanna Fabczak, Dorota Dymkowska, Kinga Szydłowska, Adam Hamed, Karolina Zimna-Stelmaszewska, Katarzyna Dyjewska, Kamil Zaleski, Joanna Dudek, Jacek Martusewicz

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.