Rola wpływu białka MCPIP1 na kluczowe elementy osi sygnalizacyjnej procesu przejścia epitelialno-mezenchymalnego w jasnokomórkowym raku nerki
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_594Abstrakt
Rak jasnokomórkowy nerki (ang. ccRCC) jest najczęściej występującym nowotworem nerki o wysoce agresywnym fenotypie i złym rokowaniu. Kluczowym procesem w progresji nowotworu jest przejście epitelialno-mezenchymalne (ang. EMT) w wyniku, którego komórki nabywają zdolności do przerzutowania. Ważnym induktorem procesu EMT jest stan zapalny. Negatywnym regulatorem stanu zapalnego jest białko MCPIP1 (ang. Monocyte Chemoattractant Protein-1 Induced Protein 1), które regulując odpowiedź immunologiczną może przyczynić się do zahamowania progresji nowotworu. Szczególną funkcją białka MCPIP1 jest aktywność RNazowa regulująca poziom ekspresji mRNA i miRNA. W naszych badaniach sprawdzaliśmy, w jaki sposób białko MCPIP1 wpływa na proces EMT, aktywność migracyjną i poziom genów supresorowych w liniach komórkowych jasnokomórkowego raka nerki, tkankach nowotworowych pacjentów i modelu ksenotransplantacji in vivo. Wykazaliśmy, że MCPIP1 reguluje proces EMT zapobiegając nabywaniu przez komórki fenotypu mezenchymalnego. MCPIP1 dzięki aktywności RNazowej degraduje miRNA-519a-3p, miRNA-519b-3p i miRNA-520c-3p, tym samym aktywnie wpływając na poziomy inhibitorów SFRP4, KREMEN1, ZNRF3, CXXC4 i CSNK1A1 oraz hamowanie szlaku Wnt przez dezaktywację β-kateniny i w konsekwencji hamowanie procesu EMT. Ponadto, MCPIP1 reguluje poziom białek Rho, fosforylację kinaz FAK i Src, a w konsekwencji przebudowę aktyny. Uzyskane wyniki wskazują, że brak aktywności RNazowej MCPIP1 aktywuje geny i procesy związane z aktywnością migracyjną komórek nowotworowych. Podsumowując, wyniki otrzymane w ramach niniejszej rozprawy doktorskiej wskazały, że MCPIP1 może regulować progresję jasnokomórkowego raka nerki na różnych poziomach, m.in. regulując ekspresję genów supresorowych i wpływając na poziomy czynników proangiogennych i prometastatycznych, a także wpływając na proces EMT.
Pobrania

Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Judyta Górka, Katarzyna Miękus

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.