Postępy biologii strukturalnej – jak zobaczyć cząsteczki życia?
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_533Abstrakt
Biologia strukturalna zajmuje się poznawaniem budowy biocząsteczek, takich jak białka i kwasy nukleinowe. Rozszyfrowanie struktury pozwala na zrozumienie ich funkcjonowania w komórce na bardzo dokładnym, molekularnym poziomie. Dzięki temu możliwe jest nie tylko określenie podłoża chorób, lecz również zaproponowanie strategii i narzędzi terapeutycznych. Tak silna motywacja do rozwoju biologii strukturalnej doprowadziła do stworzenia szeregu metod pozwalających określać budowę cząsteczek życia. Ciągły postęp umożliwia integracja biologii, chemii, fizyki i informatyki, powodując, że biologia strukturalna jest niezwykle interdyscyplinarna.
W swojej 35-letniej historii, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu stał się jednym z kluczowych polskich ośrodków prowadzących badania w obszarze biologii strukturalnej. Z jednej strony prowadzone badania przyniosły rozpoznanie na arenie międzynarodowej, a z drugiej wymusiły wdrażanie i rozwój nowoczesnych metod. Niniejsza praca przeglądowa zawiera omówienie metod biologii strukturalnej wykorzystywanych w Instytucie.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Wojciech Witek, Wiktoria Ragin, Ha Linh Tran, Ewa Połomska, Mikołaj Podlewski, Aleksandra Pawłowicz, Aleksandra Cioch-Biniaś, Amadeusz Woś, Witold Andrałojć, Marta Szachniuk, Miłosz Ruszkowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.