Rola i wykorzystanie badań wysokoprzepustowych w poszukiwaniu związków chemicznych o działaniu terapeutycznym
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_528Abstrakt
Wraz z rozwojem medycyny i starzeniem się społeczeństwa, wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowe, skuteczniejsze terapie. Narzędziem, które przyczynia się do efektywniejszego poszukiwania oraz wprowadzania nowych leków terapeutycznych na rynek są wysokoprzepustowe badania przesiewowe. Badania te, będące szerokim zbiorem różnorodnych testów pozwalają na przetestowanie setek tysięcy związków chemicznych w krótkim czasie. Celem jest trafna identyfikacja związków aktywnych, które mogą stać się potencjalnym kandydatem terapeutycznym w przemyśle farmaceutycznym. Badania wysokoprzepustowe stanowią pierwszy etap poszukiwania potencjalnych leków. Są one jednym z podstawowych i kluczowych badań, od ich wyników zależy czy dany, potencjalny kandydat na lek zostanie odkryty. W niniejszym artykule przeglądowym, opisane zostaną poszczególne etapy wysokoprzepustowych badań przesiewowych, a także metody, które są w nich wykorzystywane. Przedstawione zostaną również niezbędne kroki w optymalizacji tych badań, dobór aparatury i jej automatyzacja oraz kluczowe parametry kontroli jakości niezbędne do przeprowadzenia rzetelnych badań przesiewowych.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Natalia Karczewska, Monika Pyc, Krzysztof Żukowski, Joanna Kosman, Dorota Kwiatek, Jacek Kolanowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.