Ocena procesu regeneracji nerwu kulszowego mysiego modelu zwierzęcego po zastosowaniu uszkodzenia metodą mrożenia, zmiażdżenia i elektrokoagulacji
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_504Abstrakt
Problem regeneracji uszkodzonych nerwów obwodowych jest tematem wciąż aktualnym i od dawna przedmiotem intensywnych badań na całym świecie. Badania dotyczyły oceny morfologicznej i funkcjonalnej procesu regeneracji w obrębie uszkodzonego nerwu kulszowego, mysiego modelu zwierzęcego. Ocenie poddano wpływ zaburzonej ekspresji genu TSC-1 na proces regeneracji nerwu, w zależności od sposobu uszkodzenia. Obiekt badawczy stanowiło 48, 2 - miesięcznych samców linii TSC. Grupę badawczą stanowiły zwierzęta, które poddano uszkodzeniu nerwu kulszowego metodą zmiażdżenia, mrożenia oraz elektrokoagulacji, z kolei grupa kontrolna obejmuje myszy, których nerw kulszowy nie uległ uszkodzeniu. Przeprowadzono testy behawioralne w celu oceny powrotu funkcjonalnego kończyny, po upływie 3,5,7 i 14 dni. Pierwsze zmiany w procesie regeneracji uszkodzonego neurytu obserwowane są już w 3 dobie po uszkodzeniu, natomiast w 14 dobie od momentu uszkodzenia zauważono powrót funkcjonalny uszkodzonej kończyny.
Pobrania
![streszczenie graficzne](https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/public/journals/1/submission_504_445_coverImage_pl.jpg)
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Dariusz Górka , Krzysztof Suszyński , Natalia Białoń, Mikołaj Górka , Michał Trzęsicki, Kacper Zając, Anna Dolińska, Filip Tomsia
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by/4.0/88x31.png)
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.