Późne rodzicielstwo i rozród wspomagany: analiza ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych u potomstwa
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_457Abstrakt
W Europie na opóźnione rodzicielstwo (w wieku >35 lat) decyduje się około 50% mężczyzn i 25% kobiet. W ostatnich dekadach, szczególnie w krajach rozwiniętych bezpośredni wpływ na odsuwanie decyzji o urodzeniu dziecka mają czynniki społeczno-ekonomiczne, skuteczne środki antykoncepcyjne oraz dostępność technologii wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproduction Technologies, ART). Rozród wspomagany umożliwia sukces rozrodczy osobom diagnozowanym jako niepłodne lub o obniżonych możliwościach naturalnego zajścia w ciążę z uwagi na choroby, styl życia lub wiek. Badania epidemiologiczne wskazują, że zarówno zaawansowany wiek rodziców jak i ART są związane z podwyższonym ryzykiem powikłań ciąży, okresu okołoporodowego i poporodowego, takimi jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, poronienia, oderwanie łożyska, poród przedwczesny, urodzenie martwego dziecka, zaburzenia neurorozwojowe i pogorszone wskaźniki ogólnego stanu zdrowia potomstwa [1–4]. Brakuje danych odnośnie stanu zdrowia dorosłego potomstwa poczętego w wyniku ART. W naszej pracy skupimy się na dostępnych informacjach dotyczących zmian metabolicznych zwiększających ryzyko rozwoju chorób sercowo--naczyniowych u potomstwa rodziców w zaawansowanym wieku rozrodczym oraz urodzonego przy pomocy ART**. Na koniec odniesiemy się do źródeł powstawania obserwowanych zaburzeń na poziomie gamety i zarodka, dotyczących modyfikacji epigenetycznych, stresu tlenowego oraz uszkodzeń DNA, rozpatrując możliwe działania naprawcze.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Maria Florencia Heber, Hafsa Gulzar, Richard Musson, Simona Bisogno, Kinga Fic, Grażyna Ewa Ptak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.