Rola białka MCPIP1 w metabolizmie lipidów, utrzymaniu homeostazy wątroby oraz rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby

Autor

  • Natalia Pydyn WBBIB, UJ
  • Jerzy Kotlinowski

DOI:

https://doi.org/10.18388/pb.2021_446

Abstrakt

Niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (ang. Non-alcoholic fatty liver disease; NAFLD) charakteryzuje nadmierne gromadzenie się tłuszczu w obrębie hepatocytów. U 25% pacjentów NAFLD ulega progresji do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby charakteryzującego się rozwojem stanu zapalnego i zwłóknieniem tego narządu. Obecnie szacuje się, że 24% światowej populacji cierpi na NAFLD.

Białko MCPIP1 jest RNazą której najszerzej opisaną rolą jest zaangażowanie w kontrolę procesów zapalnych. Ponadto, MCPIP1 odgrywa rolę w metabolizmie lipidów, bowiem hamuje proces adipogenezy, a myszy z delecją genu kodującego to białko charakteryzują się dyslipidemią i zmniejszoną zawartością tłuszczu w organizmie. Z kolei w przypadku urazu niedokrwienno-reperfuzyjnego wątroby białko MCPIP1 chroni przed rozwojem stanu zapalnego oraz uszkodzeniami tego organu.

Akumulacja lipidów przez hepatocyty wiąże się z obniżeniem poziomu białka MCPIP1. Ponadto, białko MCPIP1 może wpływać na proces lipogenezy za pośrednictwem białka PPARγ. W badaniach in vivo wykazano, iż obecność białka Mcpip1 zarówno w leukocytach linii mieloidalnej, jak i komórkach epitelialnych wątroby jest kluczowa dla utrzymania homeostazy wątroby.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##
Streszczenie graficzne

Opublikowane

2022-07-15

Numer

Dział

Artykuły