Wybrane czynniki wpływające na mikrobiom układu pokarmowego przeżuwaczy i jego skład bazowy.
DOI:
https://doi.org/10.18388/pb.2021_374Abstrakt
Mikrobiom układu pokarmowego przeżuwaczy należy do jednych z bardziej skomplikowanych przykładów współdziałania mikroorganizmów i gospodarza. Mikrobiom układu pokarmowego przeżuwaczy niezbędny jest do pozyskiwania energii z pożywienia roślinnego, co nie byłoby możliwe bez jego udziału. Na mikrobiom układu pokarmowego składają się bakterie, archeony, pierwotniaki oraz grzyby. Najbardziej liczną grupą są bakterie, gdzie główne gromady to Firmicutes i Bacteroidetes. Skład mikrobiomu pod względem ilościowym jak i jakościowym zależny jest od czynników tj. dieta, wiek, stan zdrowia, środowisko. Dodatkowo mogą na niego wpływać czynniki genetyczne czy biologiczne (np. płeć).
Mikroorganizmy bytujące w układzie pokarmowym przeżuwaczy w znaczącym stopniu wpływają na ich stan zdrowia czy wskaźniki produkcyjne, co z kolei związane jest nie tylko z prawidłowym przyswajaniem substancji odżywczych z pokarmu, ale również z funkcją mikrobiomu jako swoistego układu immunologicznego.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Postępy Biochemii
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość kwartalnika jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.
Prawa autorskie do prac © pozostają przy autorach.
Prawa autorskie do czasopisma © posiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.